Tisztelt Felhasználó!
 
A számítógépes katalógusban megtalálható valamennyi könyv, videofelvétel, hangoskönyv, hangzó CD, DVD, CD-ROM, az 1998-tól megjelent összes helyismereti cikk és válogatva a korábbi helyismereti cikkek adatai. Az adatbázis tartalmazza azon könyvek adatait is, amelyek valamilyen okból nincsenek már meg az állományban. Ebben az esetben a megtalált dokumentumnak nincs példánya. A többi dokumentum esetében a „.. példány”-ra kattintva tájékozódhatunk arról, hogy van-e bent éppen kölcsönözhető példány, ill. a kölcsönzésben lévőknél megtudhatjuk a lejárati határidőt.

 

Tudnivalók a keresésről:
  • A szokásos csonkolás jelek mind használhatók ( ? % * ), bár feleslegesek. Alapfeltételezés a csonkolt keresés. Ha pontos szövegre akarunk keresni, tegyünk pontot a végére.
  • Több mező kitöltése esetén csak olyan rekordokat találunk, amelyek az összes feltételnek megfelelnek.
  • Egynél több helyen is megadhatjuk ugyanazt a keresőmezőt.
  • A böngészésnél a tételek a szabvány szerinti sorrenben jelennek meg. Pl: a,á azonos súllyal, de az o,ö különböző súllyal. Ékezet nélkül is beírhatjuk tehát a keresett szöveget!
  • A keresésre ékezethelyesen történik. Különbözik a kor, a kór és a kör.
  • Ha nem tudunk ékezetes betűket beírni, használhatjuk a repülő ékezeteket: a' = á, o: = ö, o" = ő
  • Ha egy indexet az elejétől kezdve akarunk böngészni, csak egy kérdőjelet írjunk a megfelelő mezőbe.
  • Ha egy mezőt sem töltünk ki, hibaüzenetet fogunk kapni.
  • Túl sok találatot (kb. 3000) eredményező kereséseket nem hajt végre a rendszer. Ilyenkor pontosabban meg kell adni a keresési feltételeket.
  • Böngészéskor a [Formátum] mező a Böngészésböl inditott keresésekre vonatkozik.

 

Újdonságok!
Megosztás (iwiw,facebook,...)
A dokumentumra mutató link kijelölésével a link megosztása ismerősökkel az Iwiwen, Facebookon, Startlapon, Twitteren. Felhasználható honlap készítéséhez, bloghoz stb.

 

WEB-es hosszabbítás
Az „Olvasói állapot”-ba történő bejelentkezés után lehetősége van egyes adatainak kiegészítésére, ill. módosítására.
Megadhatja, ill. módosíthatja telefonszámait és e-mail-címét.
Újdonság még, hogy önállóan meghosszabbíthatja még le nem járt határidejű kölcsönzéseit. Csak a kölcsönzési határidő lejártának napjáig tud tehát itt hosszabbítani, és csak azon dokumentumok határidejét, amelyek legfeljebb egyszer voltak hosszabbítva, és amelyekre nincs előjegyzés. A következő kölcsönzési határidő dátuma az adott dokumentumtípusra érvényesen a hosszabbítás napjától, és nem annak lejártától számítódik. Ha az egeret a hosszabítás ikonra húzza, még a hosszabbítás előtt megtekintheti a következő határidőt.

 

Könyvsegéd.
A konyvtar.hu oldallal együttműködve, annak 'könyvsegéd' eszközét használjuk. Sok könyv ismertetője, elektronikus változata érhető el közvetlenül innen. Belépés után az ottani funkciók (pl. könyvespolcra tétel) is használhatók.
A következő ikonokat láthatja például:Vigye az egeret az ikon fölé, és megjelenik egy kis menü.
  • a könyvnek van elérhető E-book változata. (Jókai Mór: Damokosok)
  • a könyvnek van ismertetője. (Nagy Bandó András: Családi szókincstár)
  • a könyvnek van ismertetője és E-book változata is. (Gárdonyi Géza: Egri csillagok)
Könyvtárosi funkciók. A dokumentum megtekintésekor külön lettek választva a könyvtárosoknak szóló funkciók (HunMarc rekord letöltése és ellenőrzése, könyvtárközi kérés).
Ezek a funkciók a Könyvtárosoknak: szöveg után megjelenő ikonok segítségével érhetők el.
Például: Úton-útfélen / Nagy Bandó András

 

Példány adatok. A dokumentum megtekintésekor azonnal látszanak a példányok adatai is. Melyik van kikölcsönözve, és meddig, melyik van letétbe adva, stb.
Például: Drámák / Fejes Endre

 

Szerzők neve. A dokumentumokat nem csak a szerzők egységesített neve (Pl. Merle, Robert) lehet megtalálni, hanem a magyaros írásmód (Robert Merle) alapján is. Ez a külföldi szerzőknél, és pl. "Takácsné, Szabó Klára" - "Szabó Klára Takácsné" esetben is hasznos lehet.
Mindegy, hogy Merle, Robert-ra vagy Robert Merle-re keresünk, ugyanazokat találjuk.

 

Szerzők, testületek, földrajzi nevek, stb. névváltozatai.
A szerzők névváltozata alapján is meg lehet találni a dokumentumokat. Mindegy, hogy Rejtő Jenő-re vagy P.Howard-ra, esetleg Gibson Lavery-re keresünk, ugyanazokat találjuk.

 

Információhordozóra keresés.
Egyszerűbbé vált az információ hordozó (CD, DVD, stb) szerinti keresés. A fenti űrlapon az Információhordozó mezőt kell csak ehhez kitölteni.
Ha csak ez van kitöltve (és nincs megadva cím, szerző, ...) akkor le lehet keresni pl. a könyvtárban található összes DVD-t...

 

Könyv borítók, linkek könyv áruházakra.
Könyvek részletes megnézésénél feltűnhet a könyv borítója is. Ugyanitt az oldal alján linkek találhatók könyv áruházakba, ha ott megvan a kérdéses könyv. Legalul pedig egy link a books.google.hu oldalra.
Új gombok
  • Az alkotó (szerző, közreműködő), testület, rendezvény, sorozat, földrajz, stb. oldalakon is megtalálhatók a lentebb említett gombok.
2008.04.01 Új gombok a dokumentumok részletes megmutató ablakában:
  • ha kíváncsi a katalógusban megtalált dokumentum ismertetésére, a Felkutatás gomb használatával megkeresheti az Interneten, kiadói adatbázisokban, antikváriumokban.
  • ha megjegyzése, véleménye van a katalógusban megtalált dokumentumról, netán hibát talál a leírásban - értesítheti a könyvtárat a Megjegyzés gomb használatával.
  • ha szüksége van a dokumentumra mutató linkre, elmentheti azt a Link ide gomb használatával.